Güncel Haberler

ABD: İran’la savaş istemiyoruz ama askerlerimizi korumak için herşeyi yaparız

ABD Savunma Bakanı Austin Austin, “Başkan ve ben ABD güçlerine yönelik saldırılara tolerans göstermeyeceğiz ve birliklerimizi savunmak için gerekli tüm önlemleri alacağız” dedi.

REKLAM

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Başkan Joe Biden yönetiminin İran’la savaşa girmek istememesine rağmen, İran destekli militanların Ürdün’de düzenlediği insansız hava aracı saldırısının ardından ABD’nin askerlerini savunmak için “gerekli tüm önlemleri” alacağını söyledi.

Pazar günkü saldırıda üç Amerikan askeri öldü, 40’tan fazla asker de yaralandı. İsrail ile Hamas arasındaki savaşın başlamasından bu yana Amerikan askerlerine yönelik ilk saldırı olan bu saldırı, Orta Doğu’da gerilimin daha da artabileceğinin sinyalini verdi.

Austin, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Pentagon’da görüşmeden önce, “Başkan ve ben Amerikan kuvvetlerine yönelik saldırılara tolerans göstermeyeceğiz ve birliklerimizi savunmak için gerekli tüm önlemleri alacağız” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da şunları söyledi: “Başkanın dün söylediği gibi, yanıt vereceğiz ve bu yanıt çok katmanlı olabilir, kademeli olabilir ve zaman içinde sürdürülebilir olabilir.”

“İran bile savaş istemiyor”

Pentagon sözcüsü Sabrina Singh gazetecilere verdiği demeçte, “Kesinlikle savaş peşinde değiliz ve açıkçası İran’ın ABD ile savaş istediğini de görmüyoruz” dedi ve Pentagon’un İran’ın da savaş istemediğine inandığını ekledi.

Beyaz Saray ulusal güvenlik sözcüsü John Kirby, “Rejimle askeri bir çatışma peşinde değiliz” dedi ve Biden’ın yanıt seçenekleri üzerinde çalıştığını ekledi.

ABD, Ürdün’deki Tower 22 olarak bilinen üste bulunan yaklaşık 350 askerin drone’u neden durduramadığını tam olarak belirlemeye çalışıyor.

İki yetkili, saldırı İHA’sının geldiği sırada bir Amerikan insansız hava aracının da üsse yaklaştığını söyledi. Yetkililerden biri, saldırı İHA’sının alçak irtifada uçtuğunu, bunun da savunma sistemleri tarafından fark edilmemesine katkıda bulunmuş olabilecek faktörler olduğunu söyledi.

7 Ekim’den bu yana Irak, Suriye ve Ürdün’de Amerikan birliklerine yönelik 160’tan fazla saldırı düzenlendi; Kızıldeniz’de de savaş gemilerine saldırı düzenlendi.

Saldırılar, Biden’ın İran’ı doğrudan vurması yönündeki siyasi baskıyı artırıyor ancak Biden, daha geniş bir savaşı tetikleme korkusuyla bu adımı atma konusunda isteksiz davranıyor.

Uzmanlar, başkanın seçeneklerinin arasında özel kuvvetlerini İran dışında veya içinde hedef almak ve yalnızca sorumlu İran destekli militanlara karşı daha temkinli bir misilleme saldırısı yapmayı tercih etmek olabileceğini söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu