Güncel Haberler

Hem antrenör hem sporcu olarak bilek güreşinde gençler yetiştiriyor

Spora 27 yıl önce Kocaeli’de gittiği fitness salonunda tanıştığı bilek güreşi sporcuları ve arkadaşlarının tavsiyesiyle başlayan 47 yaşındaki Eroğlu, milli takımda oynayarak kariyerinde 30’u uluslararası olmak üzere 126 derece elde etti. .

Yaşına rağmen uluslararası müsabakalara katılmaya devam eden ve 70 kilo kategorisinde dereceler kazanan milli atlet Eroğlu, milli kol koruma takımının antrenörlüğünü yapıyor ve aynı zamanda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıtspor’da gençleri milli takıma hazırlıyor.

[Fotoğraf: AA]


“Turnuvalarda özgüvenim zirveye ulaştı ve kendime daha büyük hedefler koydum”

Kenan Eroğlu, 27 yıl önce antrenman yaptığı fitness salonunda bilek güreşi sporcularıyla çalıştığını, performansını gören arkadaşlarının tavsiyesi üzerine bu sektöre yöneldiğini anlattı.

Kısa bir antrenman sonucunda katıldığı ilk ulusal yarışmada ikinci olduğunu belirten Eroğlu, bu başarının ardından bilek güreşine ağırlık verdiğini söyledi.

Eroğlu, katıldığı ilk uluslararası yarışmada derece alarak bilek güreşindeki yerinin pekiştiğini söyledi.


“Bilek güreşi bir güç sporudur, bu branşın sporcularına özgüven verir. Bu sporun bana kattığı şeylerden biri de bu. Benim için tutku haline geldi. Bu özgüven, ulaştığım noktaya ulaştı. Turnuvalarda zirveye çıkıp kendime daha büyük hedefler koydum ve ilk önce şunu düşündüm: ‘Milli takım sporcusu olabilir miyim?’ “

Evindeki 4 metrekarelik odayı mini spor salonuna dönüştürdüğünü dile getiren Eroğlu, burada yaptığı çalışmalarla 2016 yılında dünya şampiyonluğuna ulaştığını kaydetti.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]


“Sporcuların hayatına dokunmak ahlaki bir önceliktir”

Bilek güreşi milli takımına aldığı 11 sporcudan bazılarının dünya ve Avrupa şampiyonu olduğuna dikkati çeken Eroğlu, hem milli takıma sporcu kazandırmak hem de uluslararası turnuvalarda Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek için çalıştıklarını söyledi.

Eroğlu, sporu gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutacak bir araç olarak gördüğünü de vurguladı.


“İnsanların sportif başarılarından ziyade hayatlarına ahlaki olarak dokunmak önceliklidir. Bir sporcu sportif başarıya ulaşabilir ama ahlaki bir sporcu değilse başarısının hiçbir anlamı yoktur. Başarılı sporcular neden çevrelerindeki gençlere rol model olurlar. A Ahlaklı insan, kendisini takip eden gençlerin de ahlaklı olmasını sağlar. Bu onun küresel, Avrupa ve uluslararası başarısından daha önemlidir.”

Uluslararası yarışmalara katılırken kendisinden çok genç sporcuların morali ve motivasyonu için çalıştığını belirten Eroğlu, yaşına rağmen her yarışmada kazanıp podyuma çıkabildiğini vurguladı.


“Sporcularımız uluslararası turnuvalarda yarışırken ben kayboluyorum. Yarışmam olup olmadığını hatırlamıyorum. Yeter ki başarılı olsunlar. Podyuma çıktıklarında ben de onlar kadar mutlu ve gururluyum. Bu benim için fazlasıyla yeterli.”

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Eroğlu, bugüne kadar ulusal düzeyde 96, uluslararası düzeyde ise 30 madalya kazandığını söyledi.


“Bu yılı ulusal ve uluslararası 9 madalyayla kapattım. Biz önümüzdeki yıla odaklandık. Şubat ayında Türkiye şampiyonası var. Ardından Slovakya’da Avrupa Şampiyonası olacak. Avrupa’da, dünyada yer edinirsek dünyada da yer alacağız.” Şampiyona Gana’da yapılacak, biz de katılacağız. Kağıtspor’dan daha ne kadar var? “Sporcuyu milli takıma getirebilirim, bunu planlıyorum. Her yıl çıtayı bir üst seviyeye çıkarmaya çalışıyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu