Güncel Haberler

İsrail’den serbest bıraktığı Filistinli mahkumun evine baskın

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının elli birinci günü. İsrail ile Hamas arasında geçici insani anlaşma Cuma günü yürürlüğe girerken, anlaşma kapsamındaki ikinci grup mahkumlar bir gecede serbest bırakıldı.

İsrail güçleri bir yandan Filistinli tutukluları serbest bırakırken, diğer yandan da onların evlerine baskın düzenledi.

İsrail, 8 yıl sonra serbest bırakılan Filistinli tutuklu İsraa El-Jaabis’in evine gece baskın düzenledi.

Geniş bir ekiple eve baskın düzenleyen İsrail güçleri, o sırada evin dışında bekleyen gazetecilere ve Jaabis’in yakınlarına saldırarak onları evden uzaklaştırmaya çalıştı.

JAABİS’E 11 YIL HAPİS CEZASI

Israa Al-Jaabis, 2015 yılında bir İsrail polis memurunu kontrol noktasında arabasındaki gaz tüpünü patlatarak yaralamaktan suçlu bulundu ve 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Patlamanın ardından yüzünde yanıklar oluşan ve birkaç parmağını kaybeden Jaabis’in görüntüsü, gösterilerde ve Filistinli tutukluların acısını ifade etmek için sıklıkla kullanılıyor.

FİLİSTİNLİ MAHKUMLAR SEVDİKLERİYLE KAYITLANDIRILDI

İsrail ile Hamas arasında varılan anlaşma sayesinde İsrail hapishanelerinde tutulan Filistinli tutuklular birer birer serbest bırakılıyor. Yıllar sonra evlerine dönen Filistinlilerin aileleri ve yakınlarıyla bir araya gelmeleri sırasında duygusal anlar kameralara yansıdı.

İsrail ile Hamas arasında 24 Kasım’da başlayan insani yardımlaşma kapsamında İsrail hapishanelerinde tutulan 39 Filistinli ve Hamas’ın rehin tuttuğu 17 tutuklu bir gecede serbest bırakıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking