Güncel Haberler

Korkutan şarbon salgını: Vaka sayısı 65’e yükseldi! Komşu ülke alarma geçti

Güney Asya ülkesi Laos’ta son günlerde büyükbaş hayvanlarda ani ölümler görülürken, hastanelerdeki şarbon vakalarının sayısı da 65’e çıktı.

Tayland sınırındaki bölgelerde 54 vaka meydana gelirken, Taylandlı yetkililer harekete geçti. Tayland Başbakanı Srettha Thavisin, önceliğin halk sağlığını korumak olduğunu söyleyerek, sınırdan gelen hayvanların denetlenmesi ve kontrol altına alınması talimatını verdi.

AW174234_02

Hükümet sözcüsü Chai Watcharong, yaptığı açıklamada, Lao sınırından gelen çiftlik hayvanlarının başbakanın talebi doğrultusunda sağlık kontrolü ve testlere tabi tutulacağını belirterek, hayvan sahiplerini şarbona karşı uyardı.

AW174234_03

Watcharong ayrıca Taylandlı yetkililerin Laos’taki sağlık birimleriyle yakın işbirliği içinde çalıştığını ve Tayland’da şarbon enfeksiyonunun ortaya çıkma ihtimaline karşı aşı çalışması başlatıldığını da bildirdi.

AW174234_04

Öte yandan Laos sınırındaki kasabalarda pazar ve halka açık alanlara şarbon hastalığına ilişkin bilgilendirme posterleri asılırken, hayvan sahipleri şüpheli hayvanları yetkililere bildirmeleri konusunda uyarıldı.

AW174234_01

(İHA)

Yerel seçimler 2024
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
12 kişi oy verdi!  Beraberlik durumunda kazanan kura ile belirlendi.12 kişi oy verdi! Beraberlik durumunda kazanan kura ile belirlendi.
Seçim sonrası depremle ilgili sosyal medyada paylaşımSeçim sonrası depremle ilgili sosyal medyada paylaşım
Yeni patronun ilk eylemi!  Sokakları böyle temizlediYeni patronun ilk eylemi! Sokakları böyle temizledi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking