Güncel Haberler

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer: Sinema şehri Mersin

Mersin’in kültür ve sanat yaşamını canlandırmak, film ve dizi sektörünün Mersin’e olan ilgisini artırmak ve kentin tanınırlığına katkı sağlamak amacıyla Mersin Sinema Ofisi (MSO) hizmete açıldı. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Sinema Kenti Mersin” sloganıyla kurulan Mersin Film Bürosu’nun tanıtım toplantısına katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Katma Değer Kurulu (MEDEKA) Sinema Kurulu öncülüğünde, Mersin’de film çekmeyi planlayan tüm yapımlara yardımcı olmak amacıyla kurulan “Mersin Sinema Ofisi”, projelere mekân, kaynak ve yaratıcı çözümler bulmayı amaçlıyor. şehirde gerçekleştirilecek. Türkiye’de bir benzeri sadece İzmir’de bulunan “Mersin Sinema Ofisi”nin tanıtım toplantısı geçtiğimiz çarşamba günü Mersin’de bir otelde gerçekleştirildi. Sunuculuğunu oyuncu Meltem Cumbul’un yaptığı toplantıya Mersinli sanatseverlerin ilgisi de yoğun oldu. Toplantıya Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer’in yanı sıra CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış, CHP Mersin İl Başkanı Koral Ömür, yapımcı, yönetmen ve oyuncular, temsilciler katıldı. Oda, dernekler ve sendikalar.

Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası’nın düzenlediği mini konserle başlayan toplantıda konuşan Başkan Seçer, şunları söyledi: “Mersin Film Ofisi’nin kurulmasının önünü açan MEDEKA, sinemaya en önemli katkılardan biri. MEDEKA’da fotoğraf, edebiyat, arkeoloji, resim, sinema ve sahne sanatları olmak üzere toplam 12 komitenin bulunduğunu belirten Seçer, kentte yapılan organizasyonların bu komiteler tarafından belirlendiğini hatırlattı ve şunları söyledi: şöyle konuştu: “Harika başlangıçlar yaptık. Edebiyat Festivali, Tarsus Festivali, Roman, Şiir, Resim ve Fotoğraf Ödülleri. Bunları ben icat etmiyorum. “MEDEKA’da alanında uzman insanlar şehrin değerine değer katıyor, dedi.

“72 MİLLET BURADA”

Mersin’in göçle kurulduğunu ve film çekimi için çok uygun bir yer olduğunu kaydeden Seçer, şunları kaydetti: “Tarih, deniz, Toros dağları burada. Türkiye’nin 72 milleti burada. Hayatta her şey var. Filmler deyince hayata dair hikayelerdir. Mersin limanında film çekebileceğiniz gibi, gidip bir fabrikada da film çekebilirsiniz. “Ya da burası tarım alanı, tarım alanında, portakal bahçesinde, sebze üreten serada film çekebilirsiniz” dedi.

Seçer, şöyle konuştu: “Asıl amacımız Mersin’i sadece Türkiye’ye değil dünyaya tanıtmak. Bunun için hem insan kaynağımız hem de bütçemiz yeterli. Çok uygun yapımları ve üreticileri buraya katkı sağlamaya davet ediyoruz. Fırsatları sağlıyoruz. Bürokratik düzeyde işlerini kolaylaştırıyor, ağırlıyor ve lojistik destek sağlıyoruz. Eğer bazı filmler veya diziler yapmayı başarırsak, başlangıç ​​noktası olarak hizmet etmiş olacağız. “Motor çalışacak ve gidecek” dedi.

Mersin’de yaşanan bir olaydan esinlenerek “Roza” kitabını yazan ve beyazperdeye taşınmasına destek veren Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Meclis Başkanı Hamit İzol, konuşmasında sinema sektörünün zor bir dönemden geçtiğini kaydetti. “Cumhurbaşkanımızın bu konudaki dikkati ve desteği Mersin’indir.” dedi. Tanıtımı ve bilinirliği açısından çok önemli bir yer tutuyor” dedi.

‘TÜM İLLERDE YAYILMASI GEREKİYOR’

Sinema Ofisi’nin faaliyetlerini tanıtan Doç. Dr. Hakan Erkılıç, Mersin’in nasıl bir film kenti olabileceğini anlattı. Erkılıç, şunları söyledi: “Ekipler buraya geldiğinde izin ve yer konusunda kendilerine yardımcı olacağız. Büyükşehir Belediyesi de konut konusunda ciddi destek sağlayacak. “Ofis olarak çekim izinlerini alacağız” dedi. Yapımcı Cemal Okan şunları söyledi: “Film yaparken gerçekten çok zorlanıyoruz. Gittiğimiz her ilde çeşitli sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Artık ofise gelip bürokrasi ile uğraşmayacağız. Oyuncu, yönetmen, yapımcı ve senarist Ezel Akay, “Umarım tüm illere yayılır” derken, “Film yapımları ülke geneline yayılması gereken kültürel bir faaliyettir. Dolayısıyla herkesin çıkarınadır” dedi. Filmlere gereken önemi gösterin. “Özellikle sinema ofislerini bu misyonu yerine getirecek önemli kurumlar olarak görüyorum” dedi.

Film danışmanı Hayet Benkara, Mersin Sinema Ofisi’nin çok önemli bir girişim olduğunun altını çizdi. Oyuncu Mert Fırat da şunları söyledi: “Burada çok kısa sürede çok değerli işlerin çıkacağına çok eminim. “Şehrin tanıtımını yapacak, kültürünü geliştirecek, hem Türkiye’yi hem de Mersin’i tanıtacak çalışmalar olacak” dedi.

Toplantı toplu fotoğraf çekimi ve ardından Belediye Orkestrası’nın konseriyle sona erdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking