Güncel Haberler

Napolyon’un imzalı şapkası 1.9 milyon euro ile rekor fiyata alıcı buldu

Paris’in güneyindeki Fontainebleau’daki müzayede evi, nihai fiyatın 600.000 ila 800.000 avro arasındaki tahminin iki katından fazla, rezerv fiyatının ise neredeyse dört katı olduğunu söyledi.

REKLAM

Fransa’nın eski imparatoru Napolyon Bonapart’ın imzasını taşıyan şapka rekor fiyata satıldı.

1 milyar 932 milyon avroya satın alınan şapka, aynı müzayede evi tarafından 2014 yılında 1 milyar 884 milyon avroya satılan bir önceki Napolyon şapkasının rekorunu da kırdı.

Bicorne adı verilen şapka siyahtır ve Fransız bayrağının renklerini taşıyan mavi-beyaz-kırmızı bir armayı taşımaktadır.

Müzayede evinden Jean-Pierre Osenat, şapkanın “dünyanın her yerinden” koleksiyonerlerin ilgisini çektiğini ve olası alıcının kimliğini veya uyruğunu vermeyi reddettiğini söyledi.

Paris’in güneyindeki Fontainebleau’daki müzayede evi, nihai fiyatın 600.000 ila 800.000 avro arasındaki tahminin iki katından fazla, rezerv fiyatının ise neredeyse dört katı olduğunu söyledi.

Yaklaşık 120 şapkanın çoğu kayıp

Napolyon’un toplamda 120 civarında şapkaya sahip olduğuna inanılıyor ve bunların çoğu artık kayıp.

Müzayede evine göre Napolyon, bu özel şapkayı 1808’den 1815’e kadar süren imparatorluk döneminin ortalarına doğru takmıştı.

Zamanın diğer birçoklarından farklı olarak Napolyon şapkasını çarpık takıyordu ve bu ona savaşta birlikleri tarafından kolayca fark edilebilecek farklı bir siluet veriyordu.

Napolyon, Fransız Devrimi sırasında ön plana çıktı ve Devrim Savaşlarında önemli bir figür haline geldi. 1804 yılında imparator olarak taç giydi.

Waterloo’da İngiliz ve Prusya kuvvetlerine karşı savaşı kaybettikten sonra 1815’te sürgüne gönderildi. 1821’de Atlantik Okyanusu’ndaki St. Helena adasında öldü.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking