Güncel Haberler

Nilüferli çiftçiler bilimsel üretimle kazanacak – GÜNDEM

Nilüfer Belediyesi, Türkiye’de ilk kez ilçedeki tarım arazilerinin analiz ve haritalama çalışmalarını tamamlayarak yeni bir dönemi başlattı. Arazisinde hangi ürünü kullanarak daha fazla verim elde edeceğini ücretsiz olarak tek tıkla öğrenebilecek olan Nilüfer çiftçileri, artık emeklerinin karşılığını alabilecek.
Tarım arazilerinin sürdürülebilir kullanımının tüm dünyada giderek önem kazandığı bir dönemde, Bursa Nilüfer Belediyesi, üniversite işbirliğiyle Türkiye’de bir ilke daha imza attı. İlçedeki tarım arazileri analiz edilerek toprak haritası oluşturularak çiftçilerin ücretsiz kullanımına sunuldu. Nilüfer çiftçisi, arazisine ne ekerse daha verimli sonuçlar vereceğini tek tıkla öğrenebilecek.
“Toprak hayattır” sloganıyla yola çıkan Nilüfer Belediyesi, toprağın planlı ve sürdürülebilir yönetimi için “Nilüfer ilçesi arazilerinin detaylı toprak etüdü, arazi kullanım planı ve güncel köy bazlı arazi kullanım haritalarının hazırlanması” projesini hayata geçirdi. en önemli doğal varlıklarımızdandır. 2020 yılında başlayan proje, Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Aksoy tarafından yürütüldü. Ayrıca projede Çukurova Üniversitesi, 18 Mart Çanakkale Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesi’nden araştırmacılar da yer aldı. Nilüfer genelinde üç yıl boyunca yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen bilimsel veriler, çiftçiye arazisinde en verimli şekilde hangi ürünleri yetiştirebileceği, ne kadar suya ve ne kadar gübreye ihtiyaç duyacağı konusunda yol gösterecek.
VERİLERE ERİŞİM ÜCRETSİZDİR
Projenin çiftçiler için üretimde yol haritası oluşturacağını belirten Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, şöyle konuştu: “Çiftçilerimiz Nilüfer Belediyesi web sayfasına parsel numaralarını girerek proje sonucunda elde edilen verilere ulaşabilecekler. Bu verilerden arazilerinde hangi mahsullerin en verimli şekilde yetişebileceğini, ne kadar suya ve ne kadar gübreye ihtiyaç duyulacağını görebilecekler. Dileyen herkes bu sayede arsasındaki toprağın niteliklerini öğrenebilecektir. Bu kadar kapsamlı bir bilimsel çalışmanın verilerinin kamuoyuna sunumu Türkiye’de ilk kez Nilüfer Belediyesi tarafından gerçekleştirildi” dedi. Başkan Erdem, çalışmanın tarım arazilerinin amaç dışı kullanımını önleyeceğini, nitelik ve kabiliyetlerine göre değerlendireceğini ve Bursa tarımının gelişmesine önemli katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.
UYDU TARAFINDAN TESPİT EDİLDİ
Proje kapsamında Nilüfer’in arazi ve toprak varlıkları uydu teknolojileri yardımıyla tespit edilmiş, tüm özellikleri ve yetenekleri tanımlanmış, uluslararası standartlara göre sınıflandırılmış ve detaylı olarak haritalandırılmıştır.
Bu projeyi tamamlayan Nilüfer Belediyesi, yeni toprak sınıflandırma sistemine göre üretilen sayısal verileri içeren, toprak birey sayısını belirleyen ve bunları uluslararası sınıflandırma sistemlerine göre sınıflandıran, durumlarını belirleyen “Ayrıntılı Temel Toprak Haritası” oluşturdu. toprak verimliliği, arazi kapasitesi, sulu tarıma uygunluk ve tarımsal kullanıma uygunluk sınıfları ile ilk Belediye olma özelliğini taşıyor.
Proje ile; Nilüfer’in toprak yapısından yola çıkarak piyasa değeri olan ekonomik bir ürün modeli oluşturuldu. Verilerin çiftçiler tarafından yaygın olarak kullanılmasıyla önümüzdeki yıllarda tarımsal verimliliğin artırılması, bilinçsiz gübre kullanımının önlenmesi, toprak yapısına uygun sulama sistemlerinin belirlenmesi ve su israfının önlenmesi bekleniyor.
ÇİFTÇİLER İÇİN YOL HARİTASI
Projeyi yürüten Bursa Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Aksoy, elde edilen verilerin çiftçilere katma değeri yüksek ürün üretiminin artırılması ve tarımın sürdürülebilir hale getirilmesi konusunda yol göstereceğini vurguladı. Aksoy, şöyle konuştu: “Topraklarımızın özelliklerini tanımak ve üreticilere potansiyellerine uygun kullanımlar sunmak amacıyla bu çalışmayı gerçekleştirdik. Çiftçiler tarımsal faaliyetlerini toprak analizi ile desteklediklerinde daha az gübre kullanımı gerektiren bir ürün üreteceklerdir. Sorunlarının ne olduğunu da bilecekler. Burada çevreye saygılı, topraklarının özelliklerini koruyan kaliteli ürünler üretecekler. Tarımsal değeri olan arazilerin haritasını çıkararak bu toprakların korunmasını da sağlıyoruz” dedi. Profesör. Çiftçilere bu verilerden nasıl yararlanabilecekleri konusunda bilgi verdiklerini söyledi. Dr. Ertuğrul Aksoy, Türkiye’de ilk kez bir yerel yönetim tarafından gerçekleştirilen bu çalışmanın tüm Türkiye’ye yayılması gerektiğini de vurguladı.
“TOPRAĞIN ANALİZİNE GÖRE BÜYÜYECEĞİZ”
Nilüferli çiftçiler de yıllardır ekip biçtikleri arazide yapılan analiz sonuçlarını merakla inceliyor. Beklentileri bu veriler ışığında daha verimli ve daha ucuz ürünler geliştirmek. Analiz sonuçlarına göre bazı çiftçiler topraklarında verimli olacak yeni ürünleri deneme kararı alırken, bazıları da alternatif ürünler deneyeceklerini söyleyerek, “Bu verilere göre büyüyeceğiz” dedi. Topraklarını koruyarak para kazanmak istediklerini belirten çiftçiler, şöyle konuştu: “Hangi ürünleri hangi tarlamızda verimli ve kaliteli yetiştirebileceğimizi öğrendik. Bundan memnunuz. Ayrıca toprak analizi de yapıyoruz. Mal üreteceğiz, para kazanacağız, karnımızı doyuracağız. Topraklarımızı koruyacağız. Ne ektiğimizi ve yetiştirdiğimizi bileceğiz. “Para kazanırsak devam ederiz” dediler.
Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu