Güncel Haberler

Paris Olimpiyatları’nın ateşi Yunanistan’daki antik Olimpia’dan yola çıktı

Ateşin yakılmasıyla birlikte 26 Temmuz'daki açılış törenine kadar üç ay sürecek fener alayı başladı.

REKLAM

Paris 2024 Yaz Olimpiyat Oyunlarının kutsal ateşi, oyunların doğduğu yer olan antik Olympia'da yakıldı.

Bulutlu gökyüzü, antik Yunan rahibi gibi giyinmiş bir aktörün güneşle gümüş bir meşale yaktığı geleneksel törene gölge düşürdü.

Bunun yerine, meşaleyi yakmak için son test sırasında aynı noktada yanan bir yedek alev kullanıldı.

Oyunlar sırasında kustal ateşi yakmaya ilişkin eski Olimpiyat geleneği ilk kez 1936 Berlin Oyunlarında yeniden canlandırıldı.

“Olimpiyat ateşi umudun simgesidir”

Ateşin yakıldığı törende Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach bir konuşma yaptı.

Bach konuşmasında, savaş ve çatışmaların artmasının insanları her gün karşılaştıkları nefret, saldırganlık ve olumsuz haberlerden bıktırdığını belirterek, şöyle konuştu: “Bizi birleştiren, birleştiren, bize umut veren bir şeyin özlemini çekiyoruz. Olimpiyatlar Bugün yaktığımız ateş bu umudun simgesidir.” dedi.

Bach, bu yılki Oyunların, daha önce iki kez Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapan Paris'te iki yeni kilometre taşı yaratacağını vurguladı.

Bunlardan ilkinin reformlar olduğunu belirten Bach, “Olimpiyat meşalesi, Olimpiyat Gündemimizdeki reformlardan ilham alarak baştan sona ilk Olimpiyat Oyunlarında parlayacak.” dedi.

İkinci olarak, “Bu Olimpiyat Oyunları daha genç, daha kapsayıcı, daha kentsel ve daha sürdürülebilir olacak. Bunlar tam cinsiyet eşitliğinin sağlandığı ilk Olimpiyat Oyunları olacak çünkü IOC kontenjanların %50'sini erkek sporculara ve kadınlara ayırdı. “

Paris Olimpiyatları'nın baş organizatörü Tony Estanguet, kadınların ilk kez 1900 yılında Paris Oyunları'na katıldığını hatırlattı.

El feneriyle dolaşıyorum

Meşale yolculuğu, 26 Temmuz'daki açılış törenine kadar üç ay sürecek yangınla başladı.

Yunanistan'ı 11 gün boyunca dolaştıktan sonra meşale, 26 Nisan'da 1896'da ilk modern oyunların oynandığı Atina'daki Panathenaic Stadyumu'nda Paris Oyunlarını düzenleyenlere resmi olarak teslim edilecek.

Ertesi gün üç direkli Belem gemisiyle Fransa'ya doğru yola çıkacak meşale, 8 Mayıs'ta Marsilya'nın Eski Limanı'nda düzenlenecek törende 150 bin kişi tarafından karşılanacak.

Foça'nın Yunan yerleşimcileri tarafından M.Ö. 600 yılında kurulan Marsilya, olimpiyat yelken yarışmalarına ev sahipliği yapacak.

On bin kişi tarafından elden ele dolaşacak olan meşale, Paris'teki açılış töreninin merkezine ulaşmadan önce Fransa ana karasındaki 64 Fransız bölgesi ile Karayipler, Hint Okyanusu ve Pasifik'teki Fransız denizaşırı topraklarından taşınacak. Olimpiyatlar. 12.000 kilometrelik yolculuğu boyunca 400 şehir ve onlarca turistik mekandan geçecek.

Meşalenin Fransa'daki 68 günlük yolculuğu, temmuz ayında Paris'te yapılacak açılış töreninde Olimpiyat meşalesinin yakılmasıyla sona erecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking