Güncel Haberler

Uzman isim uyardı: Obeziteden korunma çocukluk çağında başlamalı

genişletmek

KAYNAKİHA

Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, “Avrupa Obezite Günü” kapsamında açıklamalarda bulundu. Doktor, aşırı ve yanlış beslenme ile fiziksel aktivite eksikliğinin obezitenin en önemli nedenleri olduğunu belirtiyor. Sarıkaya, “Obezitenin önlenmesi çocukluktan itibaren başlamalı. Çocukluk ve ergenlik döneminde ortaya çıkan obezite, yetişkinlik döneminde de obeziteye zemin hazırlıyor” dedi.

Doktor obezitenin önlenmesine çocukluktan itibaren başlanması gerektiğini söylüyor. Sarıkaya, şunları söyledi: “Aşırı ve yanlış beslenme ve fiziksel aktivite eksikliği obezitenin en önemli nedenleri olarak değerlendiriliyor. Bu faktörlerin yanı sıra genetik, çevresel, nörolojik, fizyolojik, biyokimyasal, sosyo-kültürel ve psikolojik birçok faktör de obeziteye neden olmaktadır.

Obezite oluşmadan önlem alınması büyük önem taşıyor. Obezitenin önlenmesi çocukluktan itibaren başlamalıdır. Çocukluk ve ergenlik döneminde ortaya çıkan obezite, yetişkinlikte obeziteye zemin hazırlıyor.

Bu nedenle aile, okul ve çevrenin yeterli ve dengeli beslenme ve fiziksel aktivite konusunda bilgilendirilmesi gerekmektedir.

Obezite tedavisi bireyin kararlılığını ve aktif katılımını gerektiren zorunlu, uzun ve sürekli bir süreçtir.

Obezite tedavisi doktor, diyetisyen, psikolog ve fizyoterapistten oluşan bir ekip gerektirir.

Obezite tedavisinin amacı gerçekçi vücut ağırlığı kaybı sağlamak, obeziteye bağlı hastalık ve ölüm risklerini azaltmak, bireye yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu