Güncel Haberler

Uzmanı kadınları uyardı: Yumurta dondurma 40 yaşından önce yapılmalı

Nur Dokuzeylül Güngör, son 5 yılda yumurtalarını donduran kadın sayısının 3 kat arttığını söylüyor. Hamileliğin başarısı için yumurtanın en fazla 40 yaşına kadar çözülüp dondurulduğunda verimli olmasının önemli olduğunu belirten Güngör, toplanan yumurtaların 5 yıl saklanabileceğini, gerekirse bu sürenin uzatılabileceğini söyledi.

Son yıllarda kariyer hedefleri, sağlık kaygıları gibi pek çok farklı nedenden ötürü hamilelik planlayan ve çocuk sahibi olmayı erteleyen kadınlar için yumurta dondurma işlemi çözüm haline geldi. Bu yöntemle kadınlar gelecekte çocuk sahibi olmayı garanti altına alabilirler. Doç. Dr., yumurta dondurmanın kadınların doğurganlığını korumak için önemli bir işlem olduğunu vurguladı. Dr. Nur Dokuzeylül Güngör şunları söyledi:

“Yumurta dondurma, kadınların üreme potansiyellerini korumaları ve gelecekteki üreme tercihlerini yönetebilmeleri için önemli bir araçtır. Ancak toplumun, sağlık sistemlerinin ve bireylerin bu konuda bilinçli ve bilinçli kararlar alabilmeleri için bu konuda daha fazla desteğe ve farkındalığa ihtiyaçları vardır. Yumurta dondurma işlemi ilk olarak hormon tedavisi ile başlar ve bu süreç yaklaşık 10 gün sürer. Olgunlaşan yumurtalar anestezi altında özel bir işlemle 15-20 dakika içerisinde toplanır ve dondurulur. “Hasta aynı gün taburcu ediliyor.”

KANSER TEDAVİSİNDEN ÖNCE YAPILMALIDIR

Doç. Dr., kanser tedavisine veya yumurta rezervini olumsuz etkileyebilecek hastalıkların tedavisine başlamadan önce yumurta dondurma işleminin yapılması gerektiğini de vurguladı. Dr. Nur Dokuzeylül Güngör, bazı yumurtaların çözüldükten sonra kullanılamaz hale gelebileceğine dikkat çekti. Güngör: “Özellikle dondurulan yumurta sayısı çok azsa bu risk daha da artacaktır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar çok yumurtanın dondurulması olası risklerin ortadan kaldırılması açısından çok önemlidir. Toplanan yumurtalar 5 yıl saklanabilir. Gerektiğinde bu süre uzatılabilir” dedi.

YUMURTA REZERVİ DÜŞÜKLÜĞÜNDE YUMURTALIK PRP TEDAVİSİ

Doç. Dr., yumurta rezervi yeterli olduğu sürece her yaşta dondurma yapılabileceğini söyledi. Dr. Güngör, yumurtaların çözüldükten sonra verimli olabilmesi için 40 yaşından önce toplanması gerektiği konusunda da uyardı. Doç. Güngör, PRP tedavisinin yumurta rezervi düşük olanlarda doğal üreme sürecine de destek olabileceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu