Güncel Haberler

Uzun süre geçmiyorsa dikkat! İnsanların yüzde 70’i bu durumu yaşıyor… ‘Son dönemlerde arttı’

Son yıllarda özellikle cep telefonu ve bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak boyun ağrısı görülme sıklığı da arttı. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı. Canan Yıldırım, uzun süre geçmeyen hatta giderek artan bel ve boyun ağrısının nedeninin fıtık mı yoksa başka bir neden mi olduğunun muayene sonrasında ortaya çıkacağını söyledi.

SON SONRA ARTTI

Boyun ve bel ağrılarının nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi veren uzman. Canan Yıldırım, “İnsanların yüzde 70’i hayatlarında en az bir kez boyun ağrısı çekiyor. Son yıllarda özellikle cep telefonu ve bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak boyun ağrısı sıklığının da arttığını görüyoruz. Boyun ağrısı kemik dokusundan, kaslardan, bağlardan, disklerden kaynaklanabileceği gibi aynı zamanda ağrı başka bir bölgeden de yansıyabilir. Toplumda boyun ağrılarının en sık görüleni olarak bilinen boyun fıtığı sadece boyun ağrısını oluşturur. %5. Boyun fıtığı aslında radyolojik bir tanıdır. Günümüzde pek çok MR çekimi sayesinde artık herkes tarafından bilinmektedir. “Bir terim haline gelmiştir. Aslında boyun fıtığı, “görüntüleme seansında hiçbir şikayeti olmayan kişilerde bile tespit edilebilen bir bulgudur. Boyun ağrınızın nedenini öğrenmenin tek yolu fizik tedavi doktorunuzun sizi muayene etmesidir” diye konuştu. söz konusu.

DİSK FITTIĞINDA RİSK FAKTÖRLERİ.

boyun ağrısı

Bel fıtığının risk faktörlerine de değinen Dr. Yıldırım, şunları söyledi: “Bel fıtığı, hiçbir şikayeti olmayan kişilerde MR çekildiğinde dahi tespit edilen anatomik bir bozukluktur. Kontrolsüz kilo alma, oturma veya yatma pozisyonuna dikkatsizlik, öne eğilerek uzun süreli çalışma, fiziksel aktiviteden veya hareketsizlikten uzak durma, sigara içme vb. bunların hepsi kişinin kendi başına düzeltebileceği risk faktörleridir. Sözlerini şöyle tamamladı: “Bel fıtığının oluşumu, büyümesi ve ameliyat olma ihtimali tamamen kişinin yaşam tarzıyla bağlantılıdır.”

Başlık yönlendirmesi
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Baş başa denildi… 9 anket şirketi tek tek açıkladıBaş başa denildi… 9 anket şirketi tek tek açıkladı
Türkiye'ye dönen uçakta kabusTürkiye’ye dönen uçakta kabus
3 çete tutuklandı;  Teknelerine ve arabalarına el konuldu!3 çete tutuklandı; Teknelerine ve arabalarına el konuldu!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking