Güncel Haberler

X platformu Yeni Zelanda ve Filipinler’de yeni kullanıcılardan yıllık 1 dolar alacak

Pilot uygulamada artık paylaşım yapma, yeniden paylaşma, gönderileri beğenme ve gönderilere yanıt verme özelliklerini kullanabilmek için ödeme yapmak gerekecek.

REKLAM

Eski adı Twitter olan X platformu, pilot uygulama olarak Yeni Zelanda ve Filipinler’deki yeni kullanıcılardan önemli özelliklere erişim için yıllık 1 dolar ücret almaya başladı.

Yeni denemede artık paylaşım yapma, yeniden paylaşma, gönderileri beğenme ve gönderilere yanıt verme özelliklerini kullanabilmek için ödeme yapmak gerekecek.

Abonelik ücreti ödemeyenler yalnızca gönderileri okuyabilecek, video izleyebilecek ve hesapları takip edebilecek.

Sosyal medya platformu, uygulamanın amacının “spam paylaşımları, bot hesapları ve platformun manipülasyonunu azaltmak” olduğunu söyledi.

Yeni açılan hesapların telefon numaralarını da doğrulamaları gerekecek. Öte yandan Musk daha önce, temel özelliklere sahip olmayan “salt okunur” hesaplar oluşturmanın ücretsiz olmaya devam edeceğini söylemişti.

Musk’ın, Twitter’ı geçen yıl 44 milyar dolara satın almasından bu yana platformun gelirleri düştü.

Şirketin kullanıcılardan ücret almasından gelir elde edeceği açık olsa da milyarder iş insanı, paralı hizmetin amacının botlarla mücadele etmek olduğunu söyledi.

Daha önce bir botun yapımının “bir kuruştan küçük bir maliyete” mal olduğunu söyleyen Musk, “Fakat birisinin birkaç dolar ya da buna benzer bir ödeme yapması gerekiyorsa, küçük bir miktar bile olsa botların fiili maliyetini çok yükseltir,” ifadelerini kullanmıştı.

Halihazırda X Premium adı verilen gelişmiş hizmetin ücretli aboneleri artık daha uzun gönderiler ve platformda daha fazla görünürlük gibi ilave haklara sahip oluyor.

X Premium şu anda ABD’de aylık maliyeti 8 dolar düzeyinde. Fiyat, abonenin hangi ülkede ikamet ettiğine bağlı olarak farklılık gösterirken diğer kullanıcılar X’i ücretsiz olarak kullanmaya devam edebiliyor.

X’i paralı hale getirmenin risklerinden biri, platformun kullanıcılarının büyük bir kısmını kaybetme ihtimali. Bu da şu anda şirketin gelirinin büyük çoğunluğunu oluşturan reklam gelirini azaltabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu