Güncel Haberler

Endonezya’da seçmenler 14 Şubat’ta sandığa gidiyor

Dünyanın üçüncü büyük demokrasisi olan Endonezya’da 205 milyon kayıtlı seçmen, 14 Şubat Çarşamba günü yapılacak başkanlık ve parlamento seçimleri için sandık başına gidecek.

REKLAM

Bu, G20 üyesi ve Güneydoğu Asya’nın en büyük ekonomisinin, diktatör Suharto döneminin ardından 1998’de demokrasiye geçişinden bu yana beşinci seçim.

Nüfusu 270 milyonun üzerinde olan ülkede seçmenler, cumhurbaşkanı ve cumhurbaşkanı yardımcısının yanı sıra milletvekilleri ve yerel temsilcileri de sandıkta seçecek.

Yetkililer hazırlıklarını tamamlarken, seçimler sırasında güvenliği sağlamak için 25 bin polis görev yapacak. Binlerce polis de orada olacak.

Seçimlerde başkanlık için üç aday yarışacak.

Bunlar Savunma Bakanı Prabowo Subianto (72), eski Orta Java valisi Ganjar Pranowo (55) ve bağımsız aday Anies Baswedan (54).

Adayların kampanyaları 10 Şubat’ta sona erdi.

Endonezya’da oy vermek zorunlu olmasa da seçmen katılımı genel olarak yüksek.

Ülkede 18 ulusal siyasi parti ve Parlamentoda 575 sandalye bulunuyor.

“Jokowi” lakabıyla tanınan ve 10 yıldır başkanlık yapan mevcut lider Joko Widodo, ikinci 5 yıllık dönemini tamamlamış olması nedeniyle yeniden aday olamayacak.

Analistlere göre görev süresi sona eren Jokowi, son on yılda ekonominin istikrarlı büyümesine ve göreceli ekonomik istikrara kavuşmasını sağladı.

Aynı şekilde ülkeyi elektrikli araç tedarik zincirinde çok uluslu şirketler için bir üs haline getirdi.

Öte yandan Widodo, başkanlık seçimleri öncesinde siyasete karıştığı ve “siyasi hanedan” kurmaya çalıştığı için eleştirildi.

Widodo hiçbir başkan adayını açıkça desteklemese de Savunma Bakanı Prabowo Subianto ile birlikte kamuoyunun önüne çıktı.

Aynı şekilde en büyük oğlu da Prabowo’nun başkan yardımcısı adayıdır.

Geçen hafta yapılan iki kamuoyu yoklaması Prabowo’nun %50’den fazla oyla tek turda kazanabileceğini öne sürdü.

Anketlere göre rakipleri Anies Baswedan 27 puan, Ganjar Pranowo ise 31 puan gerideydi.

Üç farklı saat dilimine sahip ülkede 17 bin ada bulunuyor. Seçim sonuçlarının hem adalara hem de ana karaya ulaşması zaman alıyor.

Seçmenler 890 bin puanla oy kullanacak ve seçimlere 7 milyon kişi katılacak.

REKLAM

Bazı durumlarda seçim görevlileri tekne, helikopter ve hatta kağnı arabalarıyla saatlerce süren yolculuklar yaparak sandıkları ve oy pusulalarını uzak bölgelere ulaştırmaya çalışıyor.

İlk turda devlet başkanını belirlemek mümkün olmazsa, 26 Haziran’da ilk iki adayın yarışacağı ikinci tur yapılacak.

Dünyanın 16’ncı büyük ekonomisi olan Endonezya aynı zamanda dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna da ev sahipliği yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu