Güncel Haberler

İlişkileri gerilen Biden ve Netanyahu telefonda görüştü

Çağrı, Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer’in Netanyahu’nun Gazze’deki savaşı ele alış biçimini sert bir şekilde eleştirmesinin ardından geldi.

REKLAM

Gazze’ye yönelik saldırılar ve yetersiz yardım nedeniyle gerginlikler artarken, ABD Başkanı Joe Biden ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun bir ay sonra ilk kez telefonda görüştüğü açıklandı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları nedeniyle ABD ile gerilim sürerken, iki ülke liderleri Pazartesi günü telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Beyaz Saray açıklamasında, telefon görüşmesi sırasında Gazze’deki durumun görüşüldüğü, ayrıntılı bir açıklamanın daha sonra yayınlanacağı belirtildi. İki lider en son 15 Şubat’ta bir araya gelmişti.

Çağrı, Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer’in Netanyahu’nun Gazze’deki savaşı ele alış biçimini sert bir şekilde eleştirmesinin ardından geldi. Schumer konuşmasında İsrail’de yeni seçimlerin yapılması gerektiğini de söyledi.

Başkan Biden seçim çağrısını desteklemedi ancak Schumer’in birçok Amerikalının kaygılarını yansıtan “iyi bir konuşma” yaptığını düşündüğünü söyledi.

Refah’ta operasyonda gerginlik

İsrail, bir milyondan fazla yerinden edilmiş Filistinlinin yaşadığı Refah kentinde Hamas’ı hedef alacak bir operasyon düzenlemek istiyor.

Biden yönetimi, İsrailliler Filistinli sivillerin güvenliğini sağlamaya yönelik inandırıcı bir plan sunmadıkça böyle bir operasyonu desteklemeyeceği konusunda uyardı.

Beyaz Saray yetkililerine göre Tel Aviv yönetimi operasyonel planı onayladığını açıklasa da İsrail henüz planı sunmadı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking