Güncel Haberler

İsrail’in politikaları güneyde açlık dalgasına neden olacak

Gazze hükümetinin basın dairesi müdürü İsmail es-Sevabite konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Sevabite, İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyinde açlık dalgasına neden olacak politikalar uyguladığını, benzerini geçtiğimiz aylarda kuzeyde de uyguladığını söyledi.

Filistinli yetkili sözlerini şöyle sürdürdü:


“Yardımların Gazze'ye girmesinin engellenmesi, İsrail'in Refah sınır kapısını işgal etmesi nedeniyle İsrail'in Gazze'nin kuzeyinde olduğu gibi güneyinde de arzu ettiği yeni bir açlık dalgasının habercisidir. Filistinli risk altında yaşıyor.” atacak.”


Hamas ateşkes teklifini onayladı

Hamas hareketinin siyasi büro başkanı İsmail Haniye, Katar ve Mısır'a Gazze Şeridi'nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onaylamaları yönünde bilgi verdi.

Hamas'ın Katar ve Mısır'ın öne sürdüğü “ateşkes önerilerini” onayladığını açıklamasının ardından İsrail savaş kabinesi Refah'a yönelik saldırıları sürdürme kararı aldı.

İsrail ordusu, 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı Refah'ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılması çağrısında bulunmuş, dün sabah ise Mısır'ın kara saldırısıyla sınır kapısının Gazze tarafını işgal ettiğini açıklamıştı. Refah bölgesi.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944'ü çocuk ve 9 bin 849'u kadın olmak üzere 34 bin 844 Filistinli öldürüldü, 78 bin 404 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking