Güncel Haberler

Karşıyaka sağlık söyleşilerinde otizm konuşuldu – SAĞLIK

Karşıyaka Belediyesi, İzmir Tabip Odası iş birliğiyle düzenlediği sağlık sohbetleriyle vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyor.

Çarşı Kültür Merkezi’nde ayda bir kez alanında uzman doktorların katılımıyla konferanslar düzenleniyor.

Sağlık alanındaki faaliyetleriyle yerel yönetimler arasında fark yaratan Karşıyaka Belediyesi, düzenli aralıklarla düzenlediği sağlık sohbetleriyle vatandaşlara dokunuyor ve toplumsal farkındalığa katkı sağlıyor. Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Tabip Odası işbirliğiyle düzenlenen söyleşilere uzman doktorlar konuşmacı olarak katılıyor. Canan Virgin danışmanlığında yürütülen bölümde Prof. Dr. Süha Miral, otizm spektrum bozukluğu hakkında önemli bilgiler verdi.

O, İsa’dan ÖNCE DE VARDI
Prof., konuşmasına otizmi tanımlayarak ve tarihsel gelişimi hakkında bilgi vererek başladı. Dr. Süha Miral, hem akademik hem de tıp hayatında en çok üzerinde çalıştığı konunun otizm spektrum bozukluğu olduğunu söyledi. Kökeninin Mezopotamya uygarlıklarına dayandığını belirten Prof. Dr. Miral, açıklamasında şunları kaydetti: “Otizm spektrum bozukluğunun tanısı 1940’lı yıllarda konulmaya başlandı. Uzun yıllardır 5 kategoride tanımlanmıştır: otistik bozukluk, Asperger bozukluğu, Rett bozukluğu, dezintegratif bozukluk ve yaygın gelişimsel bozukluk BTA. Daha sonraki çalışmalar zeka geriliği bozukluğu ve dezintegratif bozukluğun otizm değil, otizmin eşlik ettiği bozukluklar olduğunu gösterdi. Bu bozuklukları teşhis eden sistemler var, o teşhis sistemlerinde otizmi alıp buna spektrum bozukluğu adını verdiler. Yani otizm, en şiddetlisinden en hafifine doğru bir spektrum bozukluğu olarak kabul edildi ve psikiyatrik bir bozukluk değil, nörogelişimsel bir bozukluk olduğu belirlendi.”

VOKAL MOTOR KALIP TİPLERİ
Otizmli çocukların değişmeyen bazı ilgi alanlarının olabileceğine dikkat çeken Miral, şöyle konuştu: “Bahsettiğimiz iki alandan biri iletişim ve sosyal etkileşim alanıdır; yani uygun, yeterli ve karşılıklı ilişki ve iletişim kuramayan çocuklardır. Bir diğer grup ise sınırlı ve tekrarlayan davranış, ilgi ve etkinliklerden oluşmaktadır. Tekrarlayan ve sesli olduğunda buna stereotip, hareket varsa motor stereotip, sesler ve kelimeler varsa buna vokal stereotipler diyoruz. İkinci grup sınırlı ilgiler ve ritüeller olarak tanımlanmaktadır. “Bu çocukların değişmez çıkarları var” dedi.

IRK NASIL TANIMLANIR?
Prof., otizm tanısına ilişkin de bilgi verdi. Dr. Süha Miral, “İlk belirtiler çoğunlukla 1-2 yaş ile 13-14 ay arasında fark ediliyor. Sendromik otizm 6 ila 12 ay arasında görülür. Bunlar otizme eşlik eden tıbbi belirtilerdir. Gerileyici başlangıç ​​durumunda, gerileme 18 ila 24 aylık normal gelişimden sonra başlar. Göz teması eksikliği, sosyal tepki eksikliği, motor taklit eksikliği, ilişki isteği eksikliği, yabancı kaygısının olmaması ve motor becerilerde gecikme, 6 ila 12 ay arasında görülen erken belirtiler olarak tanımlanıyor. 12 aydan sonra ismine bakamama, ortak dikkat eksikliği, dilin gecikmesi ve alışılmışın dışında olması, sembolik oyunların olmaması ve motor-vokal stereotipilerin olmaması gözlenir. Pragmatik kullanım eksikliği, işlevsel konuşma, erken-geç ekolali, uygunsuz zamirler ve iyelik ekleri, ses stereotipleri ve prozodi sorunları konuşma ve dil güçlükleri altında sınıflandırılmaktadır. “Okul çağındaki belirtiler üç yerde puanlanıyor: soğuk ve mesafeli grup, pasif grup ve aktif ama yabancı grup.”

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking